14.07.10 Mõned nipid kuumade päevade ohutuks üleelamiseks

Külmal talvel nii oodatud kuum suvi on kätte jõudnud, aga nagu ikka, kipub ilmataat vinti üle keerama ja kena keskmise suveilma asemel kostitatakse meid troopilise kuumusega, mida on ühtviisi raske taluda nii inimesel kui ka loomal. Suve nautides tuleks seega mõelda ka neile, kelle heaolu nii külma kui kuuma ilma korral meist sõltub.

Palavate ilmade korral tuleb erilise hoolega jälgida lindude käitumist. Millele tähelepanu pöörata?

Hingeldamine on esimene märk sellest, et kanadel on palavusega raske toime tulla. Kanadel ei ole higinäärmeid ja nende ainus võimalus keha jahutamiseks on kiire noka kaudu hingamine. Kana hoiab tiibu seejuures kehast pisut eemal, et õhk nende alt läbi liikuda saaks.

Kõigil lindudel peab olema võimalus intensiivse päikese eest varju minna. Kui karjamaal kasvavad puud või põõsad, on pool muret murtud. Linnud on piisavalt targad, et end roheluse varjus jahutada. Lagedas kanaaias võib tekitada ajutisi varjeid. Parema puudumisel ajab asja ära nt. vartpidi maasse torgatud vana vihma- või päikesevari. Need, kel kanapidamine pikemas perspektiivis plaanis, võiksid kaaluda ronitaimedega kaetud pergola või varikatuse ehitamist kanaaeda. Lisaks ilmastikule on see heaks kaitseks ka röövlindude eest.

Palavate ilmadega väheneb lindude munatoodang. Osalt on see seotud asjaoluga, et suurem osa energiast kulub ponnistustele, mis on vajalikud keha jahutamiseks. Samas hakkavad linnud palavate ilmadega ka vähem sööma. Seda probleemi on võimalik lahendada linde hommikul, jahedamal ajal põhisööda ja õhtupoole, kui uuesti jahedamaks läheb, viljaga söötes. Vedelikutarbimist aitavad suurendada kanadele söödetavad puu- ja köögiviljad. Kurgid, lehtköögiviljad, aiamaalt rohimise käigus kitkutud vesihein leiavad palavate ilmadega kanades eriti tänuliku tarbijaskonna.

Palava ilmaga kulub ka joogivett rohkem kui tavaliselt ja veenõud peaksid kõigi lindude veevajaduse rahuldamiseks piisavalt suured olema. Samuti tuleb nüüd erilist tähelepanu pöörata joogivee puhtusele. Soojas vees hakkavad bakterid ning vetikad tohutu kiirusega vohama ja vesi läppub; jooginõud muutuvad seest libedaks ja tõmbuvad rohekaks. Seega hoidke õues asuva veekraani või pumba juures varuks mõnd ökoloogilist pesuvahendit, et jooginõu korralikult puhtaks teha.

Kuna kodulinnud on joogivee temperatuuri suhtes äärmiselt tundlikud, tuleb vett palavate ilmadega mitu korda vahetada. Kana pigem talub janu, kui hakkab jooma vett, mille temperatuur on tema kehatemperatuurist 5-10 kraadi kõrgem. Külm vesi seevastu on väga populaarne ja linnu jahutamisel tõhus abivahend, seega laske veel enne jooginõu täitmist mõnda aega joosta.

Päevasel ajal palavusest stressi sattunud linde võib jahutada üle nende selgade ja peade jahedat vett pihustades. See värskendab linde oluliselt ja on neile palaval päeval abiks!

Väikestes kanakuutides tõuseb temperatuur kiiresti, seega peaks need kindlasti asuma varjulises kohas. Kui see ei ole võimalik, siis kasutage taas varjeid – penoplasti, õhku läbilaskvat kangast, jms. Kuudi katuseid võib ka voolikust või kastekannust külma veega uhta, ka see aitab sisekliimat lindudele meeldivamaks muuta. Kindlasti ei tohi varjena kasutada kilet, plekitahvleid – need teevad asja hullemaks. Mida rohkem linde on kuudis, seda valvsam tuleb olla hommikuti – linde ei tohi kauaks kinnisesse kuuti jätta.

Kuumad ilmad tähendavad ka seda, et linnud kipuvad hauduma jääda. Kui sellega lepite, paigutage hauduja eraldi puuri või boksi. Teistega koos olles üritab hauduja iga hinna eest võimalikult rohkem mune haudumiseks kokku ahnitseda. Esiteks võivad munad katki minna ja rikkuda kogu kurna. Teiseks satuvad niimoodi hauduja alla erineva haudeastmega munad ja pärast esimeste tibude koorumist istub kana ülejäänud munadel edasi. Kuna nendest tibude koorumiseni võib veel mitu päeva aega minna, tekib oht, et esimestena koorunud tibud lihtsalt lämbuvad kana alla ära. Kui te ei soovi  kana haudelejäämist, tuleb munad ära korjata ja vajadusel kasutada nn. karistuspuuri.

Palava ilmaga linde transportides tuleb olla eriti ettevaatlik, kasutada võimalikult suuri transpordikaste või puure ja veenduda, et neis on piisavalt õhuavasid. Võtke linnud koju jõudes kohe kastist välja ja andke neile külma vett!

Turvalist suve jätku!

 Piret

 

14.05.10 Käes on kibe tibutamisaeg; paljudes kodudes töötavad inkubaatorid. Sellega seoses tekib palju küsimusi, eeskätt nendel, kes selle protsessiga esimest korda tutvust teevad. Seega lisan lingi, kus kogu protsess on puust ja punaseks tehtud: http://www.backyardchickens.com/forum/viewtopic.php?id=261876 Kuna kordamine on tarkuse ema, ei jookse see mööda külge maha ka ka 'vanadel tegijatel'. 

 

Täna on 1. veebruar ehk kodulinnukasvatajate kaitsepühaku, Kildare'i ehk Iirimaa Püha Brigitta päev. 1. veebruaril kinnitatakse Iirimaal majade ja lautade uste külge Brigitta rist, mis hoiab maja- ja laudaelanikke ja kaitseb pärimuste kohaselt tulekahju eest:

Traditsiooniliselt valmistatakse rist kõrkjatest, kuid tänapäeval on levinud nad muud materjalid. Head Püha Brigitta päeva kõigile ja lisaks ilusat nimepäeva  pühaku nimekaimudele - täna on nimepäev kõikidel Brigittadel, Brittadel, Birgititel, Piretitel ja Pirjadel!

Kodulinnunäitustest saad lugeda siit: http://www.maaleht.ee/news/maamajandus/loomakasvatus/article.php?id=28535711

 

Ees on 17. jaanuar - taliharjapäev. Selleks ajaks on päev kukesammu võrra pikemaks veninud ja taliharjapäeva öösel murtakse talve selgroog pooleks. Sellele vaatamata peaks poole talve jagu loomade toitu veel salves olemas.

Kas varusid suvel piisavalt nõgesevihtasid ja neist jätkub kevadeni? Kui ei, pole hullu. Lisa söödale rohujahu. See asendab suveperioodil söödavat rohelist ja aitab nii munakoore kui -kollase värvi intensiivsena hoida. Eriti head on lutsernigraanulid - vala mõõteanumatäis (anum vali ise) graanuleid ämbrisse, umbes kolmekordne kogus vett peale ja lase paar tunnikest paisuda. Hea on panna graanulid ööseks likku - siis on tekkinud massi hommikul hea sööda sisse segada. Jälgi aga, et mass ei oleks liiga kuiv ja pude; vajadusel lisa vett. Sega rohujahupuder muu söödaga hoolega läbi, et see tahkema toidu, nt. viljateradega, nakkuks - muidu jääb peen pudi künapõhja ja ei jõua 'sihtkohta' ehk lindude kõhtu. Harjumaalased leiavad lutsernigraanuleid Kiti Kanala Söödatoast: http://www.kitikanala.kogu.info/?4. Teised saavad seda väärt kraami küsida Konekesko kauplustest!

 

Kas Sina juba teadsid, et mune võib vabalt müüa nii turul, laadal ning ka kodust kui majapidamises on linde alla 50? Võid neid müüa ka kohalikku poodi või toitlustusettevõttele. Juhul, kui linde on üle 50, tuleb müügist teavitamiseks ja vastava loa saamiseks pöörduda Vetametisse. Lisainfot leiad siit:

 

http://www.vet.agri.ee/static/body/files/485.PM%20munade_voldik%20%281%29.pdf